Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

ବିସ୍ମୟ ବାଇକ୍: ପେଟ୍ରୋଲରେ ନୁହଁ ପବନରେ ଚାଲୁଛି – ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର, ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ପେଟ୍ରୋଲର ଚିନ୍ତା ନାହିଁ

5/12/2019 at 4:59 PM

ଡ଼େରାଡ଼ୁନ୫/୧୨: ବୟସରେ ଛୋଟ ହେଲେ ବି ବିସ୍ମୟକର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଜଣେ ଷଷ୍ଠଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର  । ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି କରି ନିଜର  ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ।  ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ବଦଳରେ ପବନରେ ଏହି ବାଇକ ଚାଲୁଛି । ସବୁଠାରୁ  ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହି ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକରେ ଚକରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଉଥିବା ପବନକୁ ଇନ୍ଧନ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ।  ୧୧ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ସନ୍ତ ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ଓ କୌଶଳ ବଳରେ ଏଭଳି ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।  

୧୧ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ବାପା ଆଦେଶ’ଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ସନ୍ତ୍ ପ୍ରଥମେ ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଫେଲ ମାରିଥିଲା। ପୁଣି ସନ୍ତ୍ କିଛି ମାସ ପରେ ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ସନ୍ତ୍‌ଙ୍କ ବାପା ଆଦେଶଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସନ୍ତ ସବୁବେଳେ ନୂଆ ନୂଆ ଜିନିଷ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଆନ୍ତି।  ଏହି ବାଇକର ଇଞ୍ଜିନ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ ଭଳି। ଅଟୋ କମ୍ପାନୀ ସହ ମିଶି ସନ୍ତ୍ ଏଭଳି ବାଇକ୍‌ ତିଆରି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରାଯିବା ସହ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ପାଦନ କଲେ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସନ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts