Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ବିସ୍ମୟ ବାଇକ୍: ପେଟ୍ରୋଲରେ ନୁହଁ ପବନରେ ଚାଲୁଛି – ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର, ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ପେଟ୍ରୋଲର ଚିନ୍ତା ନାହିଁ

5/12/2019 at 4:59 PM

ଡ଼େରାଡ଼ୁନ୫/୧୨: ବୟସରେ ଛୋଟ ହେଲେ ବି ବିସ୍ମୟକର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଜଣେ ଷଷ୍ଠଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର  । ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି କରି ନିଜର  ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ।  ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ବଦଳରେ ପବନରେ ଏହି ବାଇକ ଚାଲୁଛି । ସବୁଠାରୁ  ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହି ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକରେ ଚକରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଉଥିବା ପବନକୁ ଇନ୍ଧନ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରି ପାରିବେ।  ୧୧ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ସନ୍ତ ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ଓ କୌଶଳ ବଳରେ ଏଭଳି ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।  

୧୧ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ବାପା ଆଦେଶ’ଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ସନ୍ତ୍ ପ୍ରଥମେ ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଫେଲ ମାରିଥିଲା। ପୁଣି ସନ୍ତ୍ କିଛି ମାସ ପରେ ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ ତିଆରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ସନ୍ତ୍‌ଙ୍କ ବାପା ଆଦେଶଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସନ୍ତ ସବୁବେଳେ ନୂଆ ନୂଆ ଜିନିଷ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଆନ୍ତି।  ଏହି ବାଇକର ଇଞ୍ଜିନ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ ଭଳି। ଅଟୋ କମ୍ପାନୀ ସହ ମିଶି ସନ୍ତ୍ ଏଭଳି ବାଇକ୍‌ ତିଆରି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରାଯିବା ସହ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ପାଦନ କଲେ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ପବନ ଚାଳିତ ବାଇକ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସନ୍ତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts