Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପର ଧମାକାଦାର ଆରମ୍ଭ : PNGକୁ ୧୦ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇଲା ଓମାନ, କମାଲକଲେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଜତୀନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ, ଜବତ ହେଲା ୨୦ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଉତପାତ୍‌ ଜାରି, ୨ ଅଣ-କାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବିସିସିଆଇ ନୂତନ କୋଚ୍ ଏବଂ ସପୋର୍ଟିଂ ଷ୍ଟାଫ ପାଇଁ ମଗାଇଲା ଆବେଦନ, ଏମିତି ରହିଛି ସର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ହେବ ବଜ୍ରପାତ, ୧୭ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦେଲା ଶାଶୂ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ…
  • ||
  • ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପରେ ଭୂସ୍ଖଳନ: ୧୮ ମୃତ ଓ ଅନେକ ନିଖୋଜ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲୋଡିଲେ ସେନା ସହାୟତା
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନସେଲିଂ, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ଚଏସ ଲକିଂ କରିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||

ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ ଆଇନକୁ ୧୧ ରାଜ୍ୟଙ୍କ ବିରୋଧ, ନରମିଲେ ଗଡକରୀ

13/09/2019 at 3:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ସଂଶୋଧିତ ମୋଟରଯାନ ଆଇନ ୨୦୧୯କୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ବିବାଦ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।  ବିଜେପି ଶାସିତ ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସରକାର ନୂଆ ଏମଭି ଆକ୍ଟର ଜରିମାନା ରାଶିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିବା ବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ଆଇନର ୩୩ଟି ପ୍ରାବଧାନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ଟିକୁ ବଦଳାଇ ଜରିମାନା ରାଶିକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଗୁଜରାଟ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ କି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ନୁହେଁ ବିଜେପି ଶାସିତ ଆଉ ୨ଟି ରାଜ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ତେବେ ଗୁଜରାଟ ଅନୁକରଣରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ୍. ୟଦୁରପ୍ପା ଜରିମାନା ରାଶି ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବାକର ରାଓତେ କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ଆଇନ ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟବାର ବିଚାର କରିବା ଲାଗି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ ଓ ପଞ୍ଜାବ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମରୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏଣୁ ରାଜସ୍ଥାନ ସରକାର ମୋଟ ଆଇନରୁ ମାତ୍ର ୧୭ଟି ଲାଗୁ କରିଥିବା ବେଳେ ଜରିମାନା ପରିମାଣା ହ୍ରାସ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନା କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ କୈଳାଶ ଗହଲୋତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଆଇନ ନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି କହିଛି। ସେହିପରି ବିଜେପି ଶାସିତ ଗୋଆରେ ସଡକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିବାରୁ ସରକାର ନୂଆ ଆଇନ ଲାଗୁ କରି ନାହାନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ପ୍ରଥମେ ସଡକ ଅବସ୍ଥା ସୁଧାର କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ।

ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କର ବିରୋଧକୁ ଦେଖି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରି ମଧ୍ୟ ନରମୀ ଗଲେଣି। ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ରକ୍ଷା କରିବା କେବଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନୁହେଁ ଏଥିଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ବି ଆଗ୍ରହୀ ହେବା ଦରକାର। ସରକାରମାନେ ଚାହିଁଲେ ଜରିମାନା ରାଶି ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି, ହେଲେ ଏହାର ପରିଣାମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଦାୟି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts