Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

ନକ୍ସଲପନ୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ରାହା !ବନ୍ଧୁକ ବଦଳରେ ଧରିଲେ କଲମ; ସ୍ନାତକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ଅନେକ ଯୁବକ ଯୁବତୀ

23/06/2018 at 10:03 AM

ଅନ୍ଧାର ଦୁର ହେବ ଆଉ ଆଲୋକିତ ହେବ ଜୀବନ । ପୋଲିସ ପାଖରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରିଥିବା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ନକ୍ସଲପନ୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ ରାହା ଫିଟିଛି । ସ୍ନାତକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ଅନେକ ଯୁବକ ଯୁବତୀ । ବନ୍ଧିକ ବଦଳରେ ହାତରେ ଧରିଛନ୍ତି କଲମ।
ଦିନେ ହାତରେ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ଲାଲଗଡରେ ଲୋକଙ୍କୁ ହୁକୁମ୍ ଦେଉଥିବା ନକ୍ସଲପନ୍ଥି ମାନେ ଏବେ ହାତରେ କଲମ ଧରିଛନ୍ତି । ଏମାନେ ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ପୋଲିସ ପାଖରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରିଥିବା ନକ୍ସଲ । ଭୁଲ ବାଟରେ ଚାଲି ଯାଇଥିବା ଏହି ଆଦିବାସି ଯୁବକ ଯୁବତିଙ୍କୁ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ କରାଇଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ଏସ.ପି. । ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ପରି ଏମାନେ ମଧ୍ୟ ରୋଜଗାର କରିବେ ଓ ସମାଜରେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକି ଚାଲିବେ । ସେହି ଆଶାରେ ୧୦୭ ଜଣ ଆଦିବାସୀ ଯୁବକ ଯୁବତୀ IGNOU ଅଧୀନରେ ସ୍ନାତକ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଦିଗରେ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ସହଯୋଗ କରିଛି। ପରୀକ୍ଷା ପାସ କଲେ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ଏମାନେ ନିଜ ଗୋଡରେ ଠିଆ ହୋଇ ପାରିବେ ।
ଆଦିବାସି ଯୁବକ ଓ ଯୁବତିଙ୍କୁ ଢାଲ କରି ନକ୍ସଲ ମାନେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୀର୍ଘ ଧରି ଜୁଲୁମ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଏମାନେ ହିଂସାର ରାସ୍ତା ଛାଡି ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ ହେବା ଲାଗି ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଆଉ ଏବେ ଅନ୍ୟ ନକ୍ସଲପନ୍ଥୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ ହେବା ଲାଗି ଏମାନେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।
ସ୍ନାତକ ପାଶ କରିବା ପରେ ଏହି ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାର ପୋଲିସ ଓ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ଚାକିରି କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ଫଳରେ ଅନ୍ୟ ନକ୍ସଲପନ୍ଥୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବେ ବୋଲି ପୋଲିସ ଆଶା ରଖିଛି ।

   Related Posts