Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଲାଣି ଟ୍ୱିନ ସିଟି: ବର୍ଷକରେ ୧୦୪୬ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩୯୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

6/02/2019 at 6:43 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୬|୨: ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାପି ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହେଉଛି । ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବି ଚାଲିଛି । ହେଲେ ନିତି ଦିନ ଘଟୁଛି ଛୋଟବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା । କେତେବେଳ କାହାର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଉଛି ତ କିଏ ପାଲଟି ଯାଉଛି ଅକର୍ମଣ୍ୟ । ସଚେତନତା ସତେ ଯେମିତି କାଗଜକଲମରେ ସୀମିତ । ଟୁଇନ ସିଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସଂଖ୍ୟା ବି କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ । ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ।

ଦ୍ବୈତନଗରୀରେ ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା । କେତେବେଳେ ଅସାବଧାନତା ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଉଛି ଜୀବନ । ସରକାର ସଚେତନତା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କେତେକଣ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି ଅଲଗା । ପ୍ରତିଦିନ ଛୋଟ ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ସିଲଭର ସିଟି ହେଉ କି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ସବୁଠି ସମାନ ଅବସ୍ଥା ।

ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ୨୦୧୮ରେ ଘଟିଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାର ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ-

୨୦୧୮ ରେ ଦ୍ବୈତନଗରୀରେ ବଢିଛି ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା । ୨୦୧୮ରେ ଟୁଇନ ସିଟିରେ ୧୦୪୬ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ୩୯୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ୬୨୦ ଜଣ ଗୁରୁତର ଓ ୨୫୨ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି

ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ୬୫୩ ଓ କଟକରେ ୩୯୩ ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ପୂର୍ବ ତିନି ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ୨୦୧୮ରେ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢିଛି ।

ଦିନ ଥିଲା ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଲେ ଲୋକେ ରେସ୍କୁ ପାଇଁ ଡରୁଥିଲେ । ତେଣୁ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ଲୋକଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଗଲା । ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଲୋକେ ସହଯୋଗ କରି ପୋଲିସ ଝାମେଲାରେ ଫଶିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିବା ବେଳେ ନିୟମ ହୋଇଛି ସେମାନଙ୍କ ବିନା ଇଛାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏତେ ସବୁ ନିୟମ, ସଚେତନତା ସତ୍ବେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର କମିବା ବଦଳରେ ବଢୁଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲ ରୋଡ୍ ସେଫ୍ଟି କାଉନସିଲର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ସୟଦ ମକବୁଲ ଅଲ୍ଲୀ ।

କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବାକୁ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ କଡାକଡି କରିଛି । ଏପରିକି ମାଗଣା ହେଲମେଟ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢି ଚାଲିଛି ଦୁର୍ଘଟଣା ସଂଖ୍ୟା ।

   Related Posts