Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ରେକର୍ଡ ୮୪୭୧ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୨୪୯ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ଜଣେ କଳାକାର, ଅଭିନେତା ପ୍ରିୟ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

କରୋନା ରୋକିବାରେ ରାମବାଣ ହୋଇପାରେ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଟୀକା : ଜାଗିଲା ଆଶା

4/04/2020 at 4:55 PM

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଔଷଧ କିମ୍ବା ଟିକା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ସହିତ କରୋନାକୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଔଷଧ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇନାହିଁ | ଏହି ସମୟରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିସିଜି ଟିକା ବିଷୟରେ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଆମେରିକାର ଗବେଷକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହା କରୋନା ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ |

ବିସିଜିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି ବେସିଲ୍ କାମେଟ୍ ଗୁରେନ୍ | ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ | ୧୯୨୧ ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱରେ ବିସିଜି ଟୀକା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଶିଶୁର ଜନ୍ମରୁ ଛଅ ମାସ ପରେ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ | ଏହି ଟୀକା ମାଇକୋବ୍ୟାକ୍ଟେରିୟମ୍ ବୋଭିସ୍ ନାମକ ଏକ ଜୀବାଣୁ ଧାରଣ କରିଥାଏ | ଯେଉଁ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଯକ୍ଷ୍ମା ବିସ୍ତାର ହୁଏ । ଟୀକା ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଶକ୍ତି କମ କରାଯାଇଥାଏ  ଯାହାଦ୍ୱାରା ସୁସ୍ଥ ଲୋକମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ନ ହୁଅନ୍ତି | ଶରୀରରେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ ଯକ୍ଷ୍ମା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନଥାଏ | ବିସିଜି ଟୀକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଏହାର ଗୋଟିଏ ବୋତଲର  ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୧୦୦ ଟଙ୍କା |

ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବାୟୋମେଟିକାଲ୍ ସାଇନ୍ସର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ଗୋଞ୍ଜାଲୋ ଓଟାଜୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧ ତାରିଖରେ ସେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ । ଅନୁସନ୍ଧାନ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଗଞ୍ଜାଲୋ ଓଟାଜୁ ଫୋର୍ବସ୍ ସହିତ ବିସିଜି ଟୀକା ବିଷୟରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିରେ ବିସିଜି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏହା କୁହାଯାଇଛି | ଏହି ଟୀକା ଶ୍ୱାସ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ବିସିଜି ଟୀକା ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ସେପସିସ୍ ଭଳି ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବିସିଜି କରୋନାକୁ ଭଲ କରିପାରେ ବୋଲି ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଅନୁମାନ କରିବା ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି |

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ବିସିଜି ଟୀକା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ଟୀକାକରଣ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ସେଠାରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବିସିଜି ଟୀକାକୃତ ଦେଶମାନଙ୍କରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହିପରି ଦେଶରେ ଆମେରିକା, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ମାମଲା ଦେଖାଦେଇଛି । ଆମେରିକାରେ କରୋନାରେ ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ରହିଛି। WHO ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ ୧.୪୦ ଲକ୍ଷ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ପେନରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କରୋନାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବିସିଜି ଟୀକା ଦିଆଯାଇଥିବା ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ରହିଛି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ବ୍ରାଜିଲ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଜାପାନ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରାଜିଲରେ ୪୨୫୬ କରୋନା ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ୧୩୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ଜାପାନରେ ୧୯୫୩ ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ୫୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ବିସିଜି ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରାଜିଲ ସର୍ବପ୍ରଥମ ଦେଶ ଥିଲା | ଏଥି ସହିତ ଜାପାନ ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ବିସିଜି ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଇରାନର ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି | ଇରନରେ ୧୯୮୪ ମସିହା ପରଠାରୁ ବିସିଜି ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି । ସେଠାରେ କରୋନା ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧମାନେ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି।

ଚୀନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି | ତେବେ ବିସିଜି ଟୀକା କାହିଁକି ଏଠାରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ? ୧୯୫୦ ମସିହାରୁ ଚୀନରେ ବିସିଜି ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ୧୯୬୬ ରୁ ୧୯୭୬ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେଠାରେ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିପ୍ଳବ ହୋଇଥିଲା | ଏହାପରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋକିବା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମାନ ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା | ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଯେ ଚୀନରେ ଏପରି ଲୋକମାନେ ରହିଗଲେ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ |

ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟରେ ଭାରତର ନାଁ  ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ବିସିଜି ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ୧୯୬୨ ମସିହାରୁ ଭାରତରେ ପିଲା ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ଟୀକାକରଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ବିସିଜି ଟୀକା କରୋନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ଭାରତ ଏକ ଦୃଢ ସ୍ଥିତିରେ ରହିବ। ଦେଶରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୨,୩୭ ପ୍ରତିଶତ |

ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମର୍ଡକ ଶିଶୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ୪ ହଜାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ଏହି ସମୟରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା କରିବା ସମ୍ଭବ କି ନୁହେଁ ତାହା ସ୍ଥିର ହେବ। ସେହିଭଳି ଜର୍ମାନୀ, ବ୍ରିଟେନ, ଗ୍ରୀସ୍ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି। ଏଠାରେ ପୁରାତନ ରୋଗୀ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କର ଫଳାଫଳ ଶୀଘ୍ର ଆଶା କରାଯାଏ |

   Related Posts