Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ହାତୀ ମଡକ, ଶହ ଶହ ହାତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜଣାପଡୁନି

2/07/2020 at 3:56 PM

ବୋଟସଓ୍ୱାନା, ୦୨|୦୭: ଉତ୍ତର ବୋଟସଓ୍ୱାନାରେ ପ୍ରାୟ ୩୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ହାତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ତେବେ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଜଣାପଡି ନାହିଁ । ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ହାତୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ବିରଳ ଘଟଣା ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତିତ କରିଛି । ଏହା ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଓକାଭାଙ୍ଗୋରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ମେ ମାସରେ ଏହି ତ୍ରିକୋଣୀୟ ଭୂମିରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୯ଟି ହାତୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ । ତେବେ ଜୁନ୍ ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୩୦୦ ଟପିଥିଲା । ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ହାତୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ୟୁକେ ନ୍ୟାଶନାଲ ପାର୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିଆଲ୍ ମ୍ୟାକକାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହାତୀମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ କେଉଁ କାରଣରୁ ହୋଇଛି ତାହା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରହିଛି ।

ଏବେସୁଦ୍ଧା ବୋଟସଓ୍ୱାନ ସରକାର ମୃତହାତୀଙ୍କ ନମୂନା ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପଠାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ବିଷକ୍ରିୟା କିମ୍ବା ଆନ୍ଥ୍ରାକ୍ସ ପାଇଁ ଏହି ହାତୀମାନେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି । ମ୍ୟାକକାନ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହାତୀମାନେ ଯଦି କୌଣସି ରୋଗରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥାନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସାଙ୍ଘାତିକ କଥା । କାରଣ ଅନ୍ୟ ଜୀବଜନ୍ତୁମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପ୍ରଥମେ ହାତୀମାନେ ଗୋଲ୍ ଗୋଲ୍ ହୋଇ ବୁଲିଥିଲେ । ଯେପରି ସର୍କସରେ ସେମାନେ ବୁଲିଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ଧିରେଧିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିଲେ ।ଏହି ମୃତ ହାତୀ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ବୟସର ହାତୀ ରହିଛନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜିମ୍ୱାଓ୍ୱେରେ ସାଇନାଇଡ ବିଷର ପ୍ରୟୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ନପାରେ ।

ବୋଟସଓ୍ୱାନା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପ୍ରାଧିକରଣ ସିରିଲ୍ ଟାଓଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୩୫୦ ଜନ୍ତୁ ମଧ୍ୟରୁ ୨୮୦ଟି ହାତୀ ତିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟ ଜନ୍ତୁଙ୍କ ନମୂନା ଟେଷ୍ଟ୍ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ହିଁ ମୃତ୍ୟୁ ବାବଦରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିବ ।

   Related Posts