Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବୁଧବାର ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ ଦିନକିଆ ସିରିଜ୍
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

‘ଜାଲିଓ୍ବାନାଓ୍ବାଲାବାଗ’ର ସ୍ମୃତିରେ ଜାରି ହେବ ୧୦୦ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରା

10/04/2019 at 1:19 PM

ଅମୃତସର ୧୦/୪: ଜାଲିଓ୍ବାନାଓ୍ବାଲାବାଗ ଗଣହତ୍ୟାର ୧୦୦ବର୍ଷ ପୂରିବା ଅବସରରେ ୧୦୦ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରା ଜାରି କରାଯିବ। ଏହି ମୁଦ୍ରାର ଅଗ୍ର ଭାଗରେ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭର ସିଂହ ରହିବ,ଏହାର ତଳେ ‘ସତ୍ୟମେବ ଜୟତେ’ ଖୋଦିତ ରହିବ। ଏହାର ବାମ ପଟେ ଦେବନାଗରୀରେ ‘ଭାରତ’ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଡାହାଣ ପଟେ ଇଂରାଜୀରେ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ଶବ୍ଦ ରହିବ। ସିଂହର ତଳେ ଟଙ୍କାର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ‘୧୦୦’ ରହିବ।

ସିଂହର ପୃଷ୍ଠଭାଗରେ ଜାଲିଓ୍ବାନାଓ୍ବାଲାବାଗ ଗଣହତ୍ୟାର ସ୍ମାରକ ଚିତ୍ର ରହିବ। ଉପର ଏବଂ ତଳ ପଟେ ‘ଜାଲିଓ୍ବାନାଓ୍ବାଲାବାଗ ଗଣହତ୍ୟା ଶତାବ୍ଦୀ’ କ୍ରମଶଃ ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖାରହିବ। ସ୍ମାରକ ତଳେ ଇଂରାଜୀରେ ମୁଦ୍ରା ଜାରି କରିବାର ବର୍ଷ ‘୨୦୧୯’ ଅଙ୍କିତ ରହିବ। ୩୫ଗ୍ରାମର ଏହି ମୁଦ୍ରାର ବାହାରର ବ୍ୟାସ ୪.୪ସେଣ୍ଟିମିଟର ହେବ। ଏହା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାନ୍ଦି,୪୦ ପ୍ରତିଶତ ତମ୍ବା,୫ପ୍ରତିଶତ ନିକେଲ ଏବଂ ୫ପ୍ରତିଶତ ଦସ୍ତା ଭଳି ମିଶ୍ରଧାତୁରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ।

   Related Posts