Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ: ଇଚ୍ଛାନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ବିରୋଧୀ ବାଧ୍ୟ, ଆସନ୍ତା କାଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଆସିବ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ

8/01/2019 at 6:40 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୮|୧: ସବର୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ କୋଟା ମୋଦିଙ୍କର ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ । ଜାତି ଆଧାରରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଗରିବୀ ଆଧାରରେ କୋଟା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଘୋଷଣା କରି ନିର୍ବାଚନ ବେଳରେ ମୋଦି ବିରୋଧିଙ୍କ କୋର୍ଟକୁ ବଲ ଗଡାଇଦେଇଛନ୍ତି । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଯେ ବିରୋଧି ବି ଅକଳରେ ପଡି ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆଜି ଏସଂପର୍କିତ ବିଲ୍ ଲୋକସଭାରେ ଆଗତ ହୋଇଛି । ସେପଟେ ଓଡିଶାରେ କୋଟା ପ୍ରସଙ୍ଗ ପୁଣି ରାଜନୀତିର ଗୋଟି ପାଲଟିବାକୁ ଯାଉଛି ।….

ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଟାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ହଲଚଲ । ଆଗରୁ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସମେତ ଓବିସି ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଓ ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା । ଏହାକୁ କାଏମ ରଖି ସବର୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ଘୋଷଣା କରି ମୋଦି ସରକାର ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛନ୍ତି ବିରୋଧିଙ୍କୁ । ଆଜି ଏନେଇ ଲୋକସଭାରେ ଏହି ବିଲ୍ ର ସଂଶୋଧନ  ଆଗତ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହାକୁ ପାସ କରାଇବା ଯୋଜନାରେ ଅଛି ମୋଦି ସରକାର । ଏହାକରି ସବର୍ଣ ଓ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ମନ ଜିଣିବାକୁ ଗୋଟି ଚାଳନାକରିଛି  ବିଜେପି ।

ଏହାଦ୍ବାରା ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କର ବି ଅସୁବିଧା ହେଉନଥିବାରୁ ଇଛାନଥିଲେ ବି ପ୍ରାୟ ସବୁଦଳ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଟାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଏକପ୍ରକାର ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଓଡିଶାରେ ବି ଅନେକ ଦିନଧରି ଥମିଯାଇଥିବା କୋଟା ପ୍ରସଙ୍ଗ ପୁଣି ରାଜନୀତିର ସତରଞ୍ଜରେ ପ୍ରମୁଖ ଗୋଟି ପାଲଟିବାକୁ ଯାଉଛି ।  ଓଡିଶାରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦ ପ୍ରତିଶତ । ସେଥିପାଇଁ ଓବିସିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ବଦଳରେ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ସୁଯୋଗ ମିଳୁଛି । ଏବେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁହେଲେ ଓବିସିରୁ ବାଦ ପଡିଥିବା ବର୍ଗ ବି ଉପକୃତ ହେବେ ।

ଯେହେତୁ ଯେଉଁ ପରିବାରର ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୮ ଲକ୍ଷରୁ କମ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ବର୍ଗରେ ସାମିଲ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମୋହର ମାରିଛି, ସେଥିରେ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଏକ ବଡ ଭାଗ ଲାଭ ଉଠାଇବେ । ଏହାକରି ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ଭରସା ଜିତିବାକୁ ବିଜେପି ଏହି କାର୍ଡ ଖେଳିଥିବା ଚର୍ଚା ହେଉଛି ।   

   Related Posts