Thursday, February 21, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଭାରତର ଏହି ୧୦ଟି ଜଣାଶୁଣା ରେଡ଼ଲାଇଟ୍ ଏରିଆ, ଯେଉଁଠି ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଚାଲେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ …ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ୍ ଏରିଆର କାହାଣୀ

ଭାରତ ଗୋଟିଏ ସାଂସ୍କୃତିକ ତଥା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦେଶଭାବେ ପୃଥିବୀରେ ପରିଚିତ । ନାରୀକୁ ମାଆ ଭାବେ ପୂଜା କରୁଥିବା ଏହି ଦେଶରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ବିଗ୍ରହଣଯୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି । ପରଦାରେଷୁ ମାତୃବତ୍ ଅର୍ଥାତ ପର ସ୍ତ୍ରୀ ମାଆ ସହିତ ସମାନ ବୋଲି ଆମ ସଂସ୍କୃତି କହୁଥିବା ବେଳେ ଆଜି ବିଶ୍ଵରେ ଭାରତ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛି ।

ଦେହବ୍ୟବସାୟ ମହିଳାଙ୍କ ଦୈହିକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ରତା ଉପରେ ଏକ ପ୍ରକାର କଳଙ୍କ । କିନ୍ତୁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ସାମିଲଥିବା ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଦୈହିକ ସ୍ଵେଚ୍ଚାଚାର ନା ସ୍ଵାଧିନତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି, ତାହା ହୁଏତ ଆଜିକା ଦିନର ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ?

ଭାରତବର୍ଷରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ କେଉଁ କେଉଁ ଜାଗା …. ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ବୁଧବାର ପେଠ ପୁଣେ- ପୁନେର ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ନେପାଳୀ ଯୁବତୀ ମାନେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲିପ୍ତଥାନ୍ତି । ନେପାଳୀ ଯୁବତୀମାନେ ଏହି ଏରିଆରେ ମହଜୁଦ୍ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାନ୍ତି ।

ଗଂଗା ଯମୁନା ନାଗପୁର- ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ସାରା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପେଣ୍ଠରେ ଦେହ ବୟବସାୟ ବ୍ୟତିତ ଅପରାଧ ମଧ୍ୟ କିଛି କମ୍ ନଥାଏ ।

ଗୋଓ୍ଵାଲିୟର- ଗୋଓ୍ଵାଲିୟର ରେସମପୁରା ଅଂଚଳ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ହାଉସଓ୍ଵାଇଫ, କଲେଜ ଗାର୍ଲ, କଲଗାର୍ଲ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ଏରିଆରେ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ କଲେଜ ଗାର୍ଲ ମାନଙ୍କୁ ବୁକିଂ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହିମାନେ କଲେଜ ସମୟ ଭିତରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ସମୟରେ କଲଗାର୍ଲ ମାନଙ୍କୁ କାମରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ ।

ମିରଗଂଜ ଆହ୍ଲାବାଦ- ଆହ୍ଲାବାର ମିରଗଂଜରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମୁଜରା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜାଗାରେ ମୁଜରା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଜିଦିନ ଯାଏଁ ଥିଲେ ବି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ।

ଚର୍ତୁଭୂଜ ସ୍ଥାନ ମୁଜାଫରପୁର – ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁରରେ ଥିବା ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ମଧ୍ୟ ସାରାଦେଶରେ ପ୍ରମୁଖ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ । ଏହି ଏରିଆରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଦେହଜିବୀମାନେ ଉପଲବ୍ଧ ଥାଆନ୍ତି ।

ଶିବଦାସପୁର, ବାରଣାସୀ- ଏହା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ପବିତ୍ରସ୍ଥାନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭାରତର ବହୁତ ବଡ଼ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ । ବାରଣାସୀର ଶିବଦାସପୁରରେ ୩କି.ମି. ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଥିବା ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ଥାଏ ସବୁବେଳେ ଭିଡ଼ । ଗରାଖମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମୟରେ ଦେହଜୀବିମାନଙ୍କୁ ପାଇବାର ସୁବିଧା ରହିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ମଧ୍ୟ ସାରା ଭାରତବର୍ଷରେ  ଚର୍ଚ୍ଚିତ ।

ମେରଠ କବାଡ଼ି ବଜାର – ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମେରଠରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ଦେହବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବପ୍ରାଚୀନ । ଇଂରେଜ ସମୟରୁ ଏହିସ୍ଥାନରେ ଦେହବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ରହିଆସିଛି । ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେହଜୀବି ନେପାଳୀ ଝିଅମାନେ ଥାନ୍ତି ।

ଜିବି ରୋଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ- ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ସାରାଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏଠାରେ ମୋଗଲ ଶାସନ ସମୟରୁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ଚାଲୁଛି । ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ନାଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସ୍ଵାମୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାନନ୍ଦ ମାର୍ଗ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଦିନରେ ଜିବି ରୋଡ଼ ନାଁରେ ଦୁନିଆରେ ପରିଚିତ ।

କମାଠିଫୁରା ମୁମ୍ବାଇ- ଏହାଦେଶର ସର୍ବପୁରାତନ ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ । ୧୭୯୫ ମସିହାରୁ ଏଠାରେ  ଚାଲୁଛି ଦେହବ୍ୟବସାୟ । ମୁମ୍ବାଇର କମାଠିପୁରାରେ ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦେହଜୀବି ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି ।

ସୋନାଗାଛି କୋଲକାତା –ପୂର୍ବଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠଭାବେ ପରିଚିତ କୋଲକାତାର ସୋନାଗାଛି । ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆକୁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ଉତ୍ତର କୋଲକାତାର ଶୋଭାବଜାର ଓ ଚିତ୍ତରଂଜନ ଏଭିନ୍ୟୁରେ ଚାଲିଥିବା ମଣ୍ଡିରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଦେହଜୀବି ଅଛନ୍ତି । ବିଶେଷସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି,୧୨୦୦୦ ସଂଖ୍ୟକ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରୁ କମ୍  ଦେହଜୀବି ସୋନାଗାଛିରେ ଅଛନ୍ତି ।

451 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର