Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଭାରତର ଏହି ୧୦ଟି ଜଣାଶୁଣା ରେଡ଼ଲାଇଟ୍ ଏରିଆ, ଯେଉଁଠି ନିର୍ଦ୍ବନ୍ଦରେ ଚାଲେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ …ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ୍ ଏରିଆର କାହାଣୀ

12/02/2019 at 6:50 PM

ଭାରତ ଗୋଟିଏ ସାଂସ୍କୃତିକ ତଥା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦେଶଭାବେ ପୃଥିବୀରେ ପରିଚିତ । ନାରୀକୁ ମାଆ ଭାବେ ପୂଜା କରୁଥିବା ଏହି ଦେଶରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ବିଗ୍ରହଣଯୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି । ପରଦାରେଷୁ ମାତୃବତ୍ ଅର୍ଥାତ ପର ସ୍ତ୍ରୀ ମାଆ ସହିତ ସମାନ ବୋଲି ଆମ ସଂସ୍କୃତି କହୁଥିବା ବେଳେ ଆଜି ବିଶ୍ଵରେ ଭାରତ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଛି ।

ଦେହବ୍ୟବସାୟ ମହିଳାଙ୍କ ଦୈହିକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ରତା ଉପରେ ଏକ ପ୍ରକାର କଳଙ୍କ । କିନ୍ତୁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ସାମିଲଥିବା ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଦୈହିକ ସ୍ଵେଚ୍ଚାଚାର ନା ସ୍ଵାଧିନତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି, ତାହା ହୁଏତ ଆଜିକା ଦିନର ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ?

ଭାରତବର୍ଷରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ କେଉଁ କେଉଁ ଜାଗା …. ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ବୁଧବାର ପେଠ ପୁଣେ- ପୁନେର ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ନେପାଳୀ ଯୁବତୀ ମାନେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲିପ୍ତଥାନ୍ତି । ନେପାଳୀ ଯୁବତୀମାନେ ଏହି ଏରିଆରେ ମହଜୁଦ୍ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାନ୍ତି ।

ଗଂଗା ଯମୁନା ନାଗପୁର- ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ସାରା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପେଣ୍ଠରେ ଦେହ ବୟବସାୟ ବ୍ୟତିତ ଅପରାଧ ମଧ୍ୟ କିଛି କମ୍ ନଥାଏ ।

ଗୋଓ୍ଵାଲିୟର- ଗୋଓ୍ଵାଲିୟର ରେସମପୁରା ଅଂଚଳ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ହାଉସଓ୍ଵାଇଫ, କଲେଜ ଗାର୍ଲ, କଲଗାର୍ଲ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ଏରିଆରେ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ କଲେଜ ଗାର୍ଲ ମାନଙ୍କୁ ବୁକିଂ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହିମାନେ କଲେଜ ସମୟ ଭିତରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ସମୟରେ କଲଗାର୍ଲ ମାନଙ୍କୁ କାମରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ ।

ମିରଗଂଜ ଆହ୍ଲାବାଦ- ଆହ୍ଲାବାର ମିରଗଂଜରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ମୁଜରା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ଜାଗାରେ ମୁଜରା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଜିଦିନ ଯାଏଁ ଥିଲେ ବି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ।

ଚର୍ତୁଭୂଜ ସ୍ଥାନ ମୁଜାଫରପୁର – ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁରରେ ଥିବା ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ମଧ୍ୟ ସାରାଦେଶରେ ପ୍ରମୁଖ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ । ଏହି ଏରିଆରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଦେହଜିବୀମାନେ ଉପଲବ୍ଧ ଥାଆନ୍ତି ।

ଶିବଦାସପୁର, ବାରଣାସୀ- ଏହା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ପବିତ୍ରସ୍ଥାନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭାରତର ବହୁତ ବଡ଼ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ । ବାରଣାସୀର ଶିବଦାସପୁରରେ ୩କି.ମି. ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଥିବା ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ଥାଏ ସବୁବେଳେ ଭିଡ଼ । ଗରାଖମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମୟରେ ଦେହଜୀବିମାନଙ୍କୁ ପାଇବାର ସୁବିଧା ରହିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ମଧ୍ୟ ସାରା ଭାରତବର୍ଷରେ  ଚର୍ଚ୍ଚିତ ।

ମେରଠ କବାଡ଼ି ବଜାର – ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମେରଠରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ଦେହବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବପ୍ରାଚୀନ । ଇଂରେଜ ସମୟରୁ ଏହିସ୍ଥାନରେ ଦେହବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ରହିଆସିଛି । ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଦେହଜୀବି ନେପାଳୀ ଝିଅମାନେ ଥାନ୍ତି ।

ଜିବି ରୋଡ଼, ଦିଲ୍ଲୀ- ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ ସାରାଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏଠାରେ ମୋଗଲ ଶାସନ ସମୟରୁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ ଚାଲୁଛି । ଦେଶର ରାଜଧାନୀରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ନାଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସ୍ଵାମୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାନନ୍ଦ ମାର୍ଗ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଦିନରେ ଜିବି ରୋଡ଼ ନାଁରେ ଦୁନିଆରେ ପରିଚିତ ।

କମାଠିଫୁରା ମୁମ୍ବାଇ- ଏହାଦେଶର ସର୍ବପୁରାତନ ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆ । ୧୭୯୫ ମସିହାରୁ ଏଠାରେ  ଚାଲୁଛି ଦେହବ୍ୟବସାୟ । ମୁମ୍ବାଇର କମାଠିପୁରାରେ ୨ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଦେହଜୀବି ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି ।

ସୋନାଗାଛି କୋଲକାତା –ପୂର୍ବଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ପେଣ୍ଠଭାବେ ପରିଚିତ କୋଲକାତାର ସୋନାଗାଛି । ଏହି ରେଡ଼ଲାଇଟ ଏରିଆକୁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଛି । ଉତ୍ତର କୋଲକାତାର ଶୋଭାବଜାର ଓ ଚିତ୍ତରଂଜନ ଏଭିନ୍ୟୁରେ ଚାଲିଥିବା ମଣ୍ଡିରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ଦେହଜୀବି ଅଛନ୍ତି । ବିଶେଷସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି,୧୨୦୦୦ ସଂଖ୍ୟକ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରୁ କମ୍  ଦେହଜୀବି ସୋନାଗାଛିରେ ଅଛନ୍ତି ।

   Related Posts