ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟାକାରୀ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେବଗଡ଼ : ଭୁଲିଗଲା ସଂପର୍କ, ମଦ୍ୟପ ବାପାର କଟୁରୀ ଚୋଟରେ ପୁଅ ମୃତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ତାରାତାରିଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ, ଯୋଗଦେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ରଥଖଳା, ଚକ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟସ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ବିଶ୍ୱକର୍ମା
  • ||
  • ଉଦଳା: ପ୍ରେମିକାକୁ ଦେଖାକରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ପ୍ରେମିକ ଧରାପଡିଗଲେ, ଦେଖାଇଲେ ବନ୍ଧୁକ
  • ||

ପ୍ରକୃତ ବୟସଠାରୁ ୨୦ବର୍ଷ କମଭଳି ଦେଖାଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଖାଇଲେ ହେବ ସମ୍ଭବ

24/10/2018 at 3:03 PM

୧.ଖଡ଼ା ଶାଗ: ଖଡ଼ା ଶାଗରେ ଲୁଟେନ୍ ଏବଂ ଜେକ୍ସାନଥିନ୍ ନାମକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ବୟସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାନସିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ,ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ।

୨.ବ୍ରୋକୋଲି: ବ୍ରୋକୋଲି ଏକ ପୋଷକଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ।ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ,କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ। ଏହା ଖାଇଲେ ବୟସଗତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ।

୩.ଟମାଟୋ: ଟମାଟୋରେ ଲାଇକୋପାଇନ ଥାଏ ଯାହା ବୟସାଧିକ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଚର୍ମକୁଞ୍ଚନକୁ ଏହା ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ମୃତ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ବାହାର କରି ନବଯୈାବନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

୪.ଗ୍ରୀନ୍ ଟି: ଗ୍ରିନ୍ ଟିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରି ରହିଛି ଯାହା ଚର୍ମ କୁଞ୍ଚନକୁ ଦୂର କରି ମେଦବହୁଳତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

୫.ଜାମୁକୋଳି: ଜାମୁକୋଳିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ରହିଛି ଯାହା ଶରୀରରୁ କ୍ଷତିକାରକ ଉପାଦାନକୁ ବାହାର କରି ଶରୀରର କୋଷକୁ ଠିକ୍ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥାଏ।

୬.ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟ: ଡାର୍କ ଚକୋଲେଟରେ ମଧ୍ୟ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ। ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ଶରୀର ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ରୋକିଥାଏ ଏବଂ ମୁକ୍ତ ଉପାଦାନ ଯାହା ଆମ କୋଷକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ।

୭.ମହୁ: ମହୁ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ବିହୀନ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷ ଏବଂ କ୍ଷତକୁ ପୁର୍ନଜୀବିତ କରିଥାଏ।

୮.ସାଲମନ୍ ମାଛ: ପ୍ରୋଟିନ୍,ଧାତବ ପଦାର୍ଥ,ଭିଟାମିନ୍-B ଏବଂ E ରେ ଗଢ଼ା ସାଲମନ୍ ମାଛ ସୁସ୍ଥ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ। ଏହା ତ୍ବଚାରେ ବୟସର ଦାଗ ଏବଂ ଚର୍ମ କୁଞ୍ଚନକୁ ଦୂର କରି ତ୍ବଚାକୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଗଠନ ଦେଇଥାଏ।

୯.ରସୁଣ: ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ପରିମାଣକୁ କମ୍ କରି ନବଯୈାବନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

୧୦.ବାଦାମ: ବାଦାମରେ ଓମେଗା-୩ ଥାଏ ଯାହା ହୃତପିଣ୍ଡ ଓ ଧମନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। କୋଷର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ସହ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗର  କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଠିକ୍ ଭାବେ ସମ୍ପାଦନ କରିଥାଏ।

 

 

   Related Posts