Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହାର୍ଦ୍ଦିକ ୩୦ ବଲ୍‌ରୁ ୪୦ ରନର ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜୟୀ ଅପରାଜିତ ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି। କିରଣ ପୋଲାର୍ଡ ୧୫ ରନରେ ଅପରାଜିତ ଥିଲେ।
  • ||
  • ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଲା ଗାଡ଼ି, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||

ଫନି ବାତ୍ୟାକୁ ମାସେ ପୁରିଲା ହେଲେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିଲାଣି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ରିପୋର୍ଟ : ସହରୀ ଅଂଚଳରେ ସୀମିତ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ଥଇଥାନ

2/06/2019 at 6:26 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨/୬ : ଫନି ବାତ୍ୟାକୁ ମାସେ ପୁରିଲା। ମୌସୁମି ମାଡି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଏବେ ବି ପଡି ରହିଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଘର ଭଙ୍ଗା ତଦନ୍ତ ସରିନଥିବାରୁ ଘର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ।

ଏବେ ବି ପିଲାଛୁଆଙ୍କୁ ଧରି ସ୍କୁଲ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି କିଛି ପରିବାର। ସରାକରଙ୍କ ଏଭଳି ଉଦସିନତା ପାଇଁ ତାତିଲେଣି ବି​‌ରୋଧୀ। ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ବିରୋଧୀ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପ​‌ଟେ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ କାଳୀନ ଭତ୍ତିରେ କାମ ଚାଲିଛି। କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଅଧିକ ହୋଇଥିବାରୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଳମ୍ଭ ହେଉଛି। ….

ମାସେ ପୂରିଲା। ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିଲାନି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ରିପୋର୍ଟ । ଜୁନ ପହିଲାରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟଦେଶ ଦିଆଯିବା କଥା କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତଦନ୍ତ ସରିପାରିଲାନି । ଆଉ ୭-୮ ଦିନ ଭିତରେ ଓଡିଶା ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ । ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ ବର୍ଷା। ଏବେ ବି ଅନେକ ପରିବାର ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡି ରହିଥିବା ବେଳେ ପାଖରେ ସରକାରୀ ସହାୟତା ବି  ପହଞ୍ଚି ପାରିନି ।

ରାସନ କାର୍ଡ ନଥିବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତମାନେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏଯାବତ ସେମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ମିଳିନି । ଏପଟେ ଘର ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିବାରୁ କିଛି ପରିବାର ପରଘରେ କିମ୍ବା ସ୍କୁଲ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଏମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମଙ୍ଗଳାଘାଟ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ପରିବାର।

ସରକାରଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ଥଇଥାନ କାମ ସହରୀ ଇଲାକାରେ ସୀମୀତ ରହିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସରକାର ଉଦାସୀନ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ। କଂଗ୍ରେସ ଆନ୍ଦୋଳନ ଧମକ ଦେଇଥିବା​‌ ବେଳେ ବିଜେପି କହିଛି କେବଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଦେଇ କାମ ସାରିଦେଇଛନ୍ତି  ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ବାତ୍ୟା ପରେ କେମିତି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ସେଥିରେ ସରକାର ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ଫେଲ ମାରିଛନ୍ତି।

ଏପଟେ ନୂଆ କରି ଦାୟୀତ୍ବ ନେଇଥିବା ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି  ଫନିରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଏସବୁକୁ ଆକଳନ କରିବାକୁ ସମୟ ଲାଗୁଛି। ଯେମିତି କେହିଜଣେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ବାଦ ନ ପଡନ୍ତି ତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଉଛି। ଯୁଦ୍ଧ କାଳୀନ ଭତ୍ତିରେ  ପୁନରୁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଫନିରେ  ପୁରୀ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର  ଅଧିକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି । ବର୍ଷା  ଆସୁଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ଘର ଭଙ୍ଗା ତଦନ୍ତ ସାରିନଥିବାରୁ  ଚିନ୍ତାରେ  କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ। ହେଲେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିଲାନି ବାତ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ରିପୋର୍ଟ କି ସରି ପାରିଲାନି ଘର ଭଙ୍ଗା ତଦନ୍ତ ।

   Related Posts