Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଆଗାମୀ ୩୦ ଦିନରେ ଦେଶରେ ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିବ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା: IIT ଗୌହାଟୀ-ସିଙ୍ଗାପୁର ଡ୍ୟୁକ୍ ମେଡିକାଲ ସ୍କୁଲ ରିପୋର୍ଟରେ ଆସିଲା ଗମ୍ଭୀର ତଥ୍ୟ

11/05/2020 at 8:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୧|୦୫ :   ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଛି ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀ । ସିଙ୍ଗାପୁରର ଡ୍ୟୁକ୍ ଏନୟୁଏସ ମେଡିକାଲ ସ୍କୁଲ ସହ ମିଶି ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଓ ମଡେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏଥିରେ ଆସନ୍ତା ୩୦ ଦିନରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ବାବଦରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯିବା ସହ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ମଡେଲ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଓ ଏକ୍ସପନସିଆଲ ଆଧାରକୁ ନେଇ ତିଆରି କରାଯାଇଛି । ଯାହା ସ୍ଥିତିର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଦେଖି ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥାଏ । ମଡେଲରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦେଶରେ ଆଗାମୀ ୩୦ ଦିନରେ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ପ୍ରଣାଳୀ ଆଧାରରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦେଢ ଲକ୍ଷ ଛୁଇଁବ ।

ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀର ଜଣେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ୍ ପ୍ରଫେସର ପାଲସ ଘୋଷଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଯଦି କେବଳ ଗୋଟିଏ ମଡେଲ ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ ତେବେ ଏହା ଭୁଲ ସୂଚନା ଦେବ । ତେଣୁ ଏହା ଉପରେ ଟିମ୍ ଅଧିକ ନଜର ଦେଇଛି । ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ ଦରକୁ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ମଡେଲରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ସେହି ରାଜ୍ୟକୁ ଗମ୍ଭୀର ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ୨ ସପ୍ତାହରେ କରୋନା ଦର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ରାଜ୍ୟକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଫେସର ଘୋଷ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାରା ଦେଶରେ ଛବିକୁ ମଡେଲରେ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । କାରଣ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା, ନୂଆ ମାମଲା, ଦର ଓ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭାବେ ବିଶ୍ଲେଷଣ  କରିବାକୁ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts