Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରେ କିଲୋ ପ୍ରତି ୫୮୦ ଟଙ୍କାରେ କିଣା ହୋଇଛି ଟମାଟୋ: ବିଧାୟକ କହିଲେ ଖୋଲାଖୋଲି ହୋଇଛି ଦୁର୍ନୀତି

30/08/2020 at 3:14 PM

ରାୟପୁର ୩୦/୦୮ : ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଏକ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରେ ଟମାଟୋ କିଲୋ ୫୮୦ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିବା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି | କାଙ୍କେର ଜିଲ୍ଲାର ଇମଲିପାରା କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରେ କିଣାଯାଇଛି | ସ୍ଥାନୀୟ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଏହାକୁ ଦୁର୍ନୀତିର ଏକ ଖୋଲା ଖେଳ ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୁପ ଅଛନ୍ତି । ଲକଡାଉନ   ସମୟରେ ଇମିଲିପାରା ସ୍ଥିତ କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନ୍ ସେଣ୍ଟରରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବହୁତ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସୂଚନା ଅଧିକାର (RTI) ଅଧୀନରେ ମିଳୁଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକରେ ଏହି ମାମଲାର ଖୁଲାସା ହୋଇଛି | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଇମଲିପାରା କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ଟମାଟୋ କିଲୋ ୫୮୦ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିବା ବିଲ କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ଟମାଟୋ କିଲୋ ପ୍ରତି ୨୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି | ଅନ୍ୟ ପାନିପରିଆ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ଠାରୁ ଅଧିକ ଲଗାଯାଇଛି |

ଇମଲିପାରା କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ | ବଜାରର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ପନିପରିବା କିଣିଥିବା ବିଭାଗ ବିଲ ଦେଇଛି । ରହିଛି। ବିଭାଗ ଏହାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେଇସାରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ କିଣା ଯାଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀରେ ଜିଏସଟି ଏବଂ ଟିନ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ଏହି କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପାଇଁ ୧ କୋଟି ୬୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି |

ଇମଲିପାରାର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ସେଣ୍ଟରରେ ବଜାର ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଟମାଟୋ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପନିପରିବା ଅଧିକ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିବା ମାମଲାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ସଚିବ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ ଖୋଲାଖୋଲି ଦୁର୍ନୀତି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ମାମଲାରେ ପ୍ରଶାସନର ପକ୍ଷ ପାଇଁ କାଙ୍କେର କଲେକ୍ଟର କେ.ଏଲ.ଚୌହାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଏବଂ ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କ ଠାରୁ କୌଣସି ଜବାବ ମିଳିନାହିଁ |

   Related Posts