Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ପୃଥିବୀରେ ରହିଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଭାଇରସ: କେବଳ ୨୫୦ ପ୍ରଜାତିର ଭାଇରସ ମଣିଷ ଉପରେ କରିଥାନ୍ତି ଆକ୍ରମଣ

3/04/2020 at 1:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୪ : ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ସାର୍ଶ, ମର୍ସ, ଇବୋଲା, ନିପା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭାଇରସ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି | ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଆସୁଥିବା ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧା ହୋଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟ୍ରିଲିୟନ୍ ଭାଇରସ୍ ଅଛନ୍ତି ଯାହାର ନାଁ ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ |

ସିଡନୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହି ବିବିଧ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ପ୍ରାୟ ସାତ ହଜାର ପ୍ରଜାତିର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି। ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟରେ ଇବୋଲା ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଫୋର୍ଟ ଡାଏଟ୍ରିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଆବିଷ୍କାର ବାକି ଅଛି।

୧୯୧୮ ମସିହାରେ ସ୍ପେନରୁ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ବ୍ୟାପିବା ସମୟରେ ଅବସ୍ଥା ସମାନ ଥିଲା। ଲୋକଙ୍କୁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିଲା | ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ୧୫ ମାସରେ କେବଳ ଭାରତରେ ୧୮ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। କରୋନାଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହି ଫଟୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି।

୧୭ ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷରେ ଜୀବାଣୁ ଆବିଷ୍କାର ହେବା ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ରେବି ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଭଳି ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭାଇରସ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ। ଦଶନ୍ଧି ଧରି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ମଧ୍ୟ ୬୮୨୮ ପ୍ରଜାତିର ଭାଇରସର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି | ଅପରପକ୍ଷେ, ଏଣ୍ଟୋମୋଲୋଜିଷ୍ଟମାନେ ୩୮୦,୦୦୦ ପ୍ରଜାତିର କୀଟନାଶକ ନାମକରଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି |

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜେନେଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଉନ୍ନତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବାଣୁ ନମୁନାର ଜିନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତି | ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଆମେରିକାର ଓହିଓ ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାଥ୍ୟୁ ସଲିଭାନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀମାନେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ଭାଇରସ ପାଇଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭାଇରସର ୩୯ ପ୍ରଜାତି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ବର୍ତ୍ତମାନର ମହାମାରୀକୁ ଚୀନ୍ ଆବିଷ୍କାର ପରେ ‘କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ 2019’ ବା ‘କୋଭିଡ୍ -୧୯’ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି। ଏହି ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ସାର୍ଶ ସହ ଜେନେଟିକର ସମାନତା ଅଛି |

ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟ୍ୟାକ୍ସୋନୋମି ଅଫ୍ ଭାଇରସ୍ କମିଟି କହିଛି ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ଜୀବାଣୁ ସମାନ ପ୍ରଜାତିର। ସାର୍ଶ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ସାର୍ଶ-କୋଭ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ତେଣୁ କୋଭିଡ-୧୯ କୁ ସାର୍ଶ-କୋଭ-୨ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି |

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ୨୫୦ ପ୍ରଜାତିର ଭାଇରସ ମାନବ ଶରୀରକୁ ସେମାନଙ୍କର ହୋଷ୍ଟ ଭାବରେ ବାଛିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ ଵାୟରୋସ୍ଫିୟରରେ କେବଳ ଏକ ଛୋଟ ଭଗ୍ନାଂଶ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାଣୀ, ଉଦ୍ଭିଦ, ମାନବ ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋଜୋନ୍ସ ଉପରେ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛନ୍ତି ଭାଇରସ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଵାୟରୋସ୍ଫିୟର ଉପସ୍ଥିତ ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଜାତି ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ କାମ | ଭାଇରସ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତି ସହିତ ଜିନ୍ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭାଇରସର ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏକ ହ୍ରଦରୁ ମିଳିଥିବା ୭୪ ଟି ଜିନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୬୮ ଟି ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଭାଇରସରେ ମିଳିନଥିଲା।

   Related Posts