Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

୪ ଘଣ୍ଟା ନୋଟିସରେ କାହିଁକି ହେଲା ଲକଡାଉନ୍? ସରକାର ଦେଲେ ଉତ୍ତର

16/09/2020 at 1:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୦୯: ମାର୍ଚରେ ମାସରେ ମାତ୍ର ଚାରି ଘଣ୍ଟା ନୋଟିସରେ ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରଯାଇଥିବା ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମନୀଷ ତିଓ୍ବାରି ଗତକାଲି ସଂସଦରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲିଖିତ ଭାବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଶର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତଥା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ବା ଯା’ଆସ ଯୋଗୁ କରୋନା ବ୍ୟାପିବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥିଲା।

କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ମନୀଷ ପଚାରିଥିଲେ, ‘ଏମିତି କି କାରଣ ଥିଲା ଯେ ମାର୍ଚ ୨୩ ତାରିଖରେ ମାତ୍ର ଚାରି ଘଂଟାର ନୋଟିସରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରାଗଲା। ଏତେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର କାହିଁକି ତାଲାବନ୍ଦ ଘୋଷଣା ହେଲା। ଲକଡାଉନ କ’ଣ କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋକିବା ଦିଗରେ ସଫଳ ହୋଇଛି?’

ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଗୃହ ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାୟ। ସେ ଲିଖିତ ଭାବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଜାନୁଆାରୀ ୭ରେ କରୋନା ପ୍ରକୋପ ଦେଖିବା ପରେ ସରକାର ଏହାକୁ ରୋକିବା ଦିଗରେ ଅନେକ ଉପାୟ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା ଉପରେ କଟକଣା, ଲୋକଙ୍କୁ ଆଡଭାଇଜରି, କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ସୁବିଧା ଆଦି । ମାର୍ଚ ୧୧ରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନାକୁ ବିଶ୍ବ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ତମାମ ଦେଶର କଟକଣା ଆଦିକୁ ଦେଖି ମାର୍ଚ ୨୪ରେ ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଗଲା।

ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରି ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରସାରକୁ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ବିଫଳ କରାଯାଇଛି। ଲକଡାଉନରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅତିରିକ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଢ଼ାଞ୍ଚାକୁ ବିକଶିତ କରିବା ଦିଗରେ ଦେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରାଗଲା। ଏହା ଦ୍ବାରା ଆଇସୋଲେସନ ବେଡ୍ ୨୨ ଗୁଣ ଓ ଆଇସିୟୁ ବେଡରେ ୧୪ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଗବେଷଣାଗାରର କ୍ଷମତା ଦଶ ଗୁଣ ବଢ଼ିଛି।

ସରକାର ଏ କଥା ବି କହିଛନ୍ତି ଯଦି ତାଲାବନ୍ଦ ଘୋଷଣା ନ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତାହେଲେ ୧୪ରୁ ୨୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଆସିଥାନ୍ତା ଓ ୩୭ରୁ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାନ୍ତା।

   Related Posts