Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

୩୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଲାଗିବ ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ, ଏହି ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହିକାମ

28/11/2020 at 8:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୧୧ : ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ଅର୍ଥାତ ଆସନ୍ତା ସୋମବାର ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ବିଶେଷକରି ବୃଷ ରାଶି ଏବଂ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଛି । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣକୁ ଏକ ବିଶେ​‌ଷ ଘଟଣା ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ପୂରାଣ କଥା ବସ୍ତୁ ଅନୂଯାୟୀ ଯେତେବେଳେ ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେଥିରୁ ଅମୃତ କଳସ ବାହାରିଥିଲା । ଅମୃତ ପିଇବା ପାଇଁ ଦେବତା ଏବଂ ଅସୁରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଅମୃତ ପିଇ ଅସୁର ଅମର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଭଗବାନଙ୍କ ଏହି ଚିନ୍ତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ମୋହିନୀଙ୍କ ରୂପ ନେଇ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ଅମୃତ ପିଆଇଥିଲେ । ଦେବତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାହୁ ଓ କେତୁ ଲୁଚି ରହି  ଅମୃତ ପାନ କରିଥିଲେ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ର ରାହୁଙ୍କୁ ଦେଖି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁ ଯେତେବେଳେ ରାହୁଙ୍କୁ ବଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କଲେ, ସେତେବେଳେ   ତାଙ୍କ ଗଳାରୁ ବୁନ୍ଦାଏ ଅମୃତ ବାହାରିଥିଲା । କୁହାଯାଏ ଯେ ରାହୁ-କେତୁ ଏହି ଘଟଣାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଗ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । ଏହାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କୁହାଯାଏ ।

ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଶୁଭ ଏବଂ ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ନମାନିଲେ ଅଶୁଭ ଫଳ ମିଳେ । ଏଥର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଲୋକମାନେ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଖୋଲା ଆଖିରେ ଦେଖିପାରିବେ । ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ରେ ଦିନ ୧.୦୪ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଅପରାହ୍ନ ୫.୨୨ ଯାଏଁ ରହିବ । ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | କ୍ରୋଧ କର ନାହିଁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ସମୟରେ ହନୁମାନ ଚାଳିସା ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ସହିତ ଏହି ଦିନ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

   Related Posts