Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମର ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ୭ଦିନ ବନ୍ଦ, ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଳନ ବାରଣ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ପ୍ରେମରେ ପ୍ରତାରଣା, ପ୍ରେମିକ ଦୁଆରେ ପ୍ରେମିକା, ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦେଇଛି ଧାରଣା
  • ||
  • କଟକ : ଗିରଫ ହେଲା ହାଇଦରର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ୍, ସୋମବାର ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେ କରିଥିଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ କେହି ନଥିବା ବେଳେ ଭାଙ୍ଗିଲେ ତାଲା, ଲୁଟିନେଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଭଡା ଘରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟଳିଗଲା ବଡ ବିପଦ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଏକାଠି ଶୋଇଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରେମିକ, କଟୁରୀରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୭୮୪ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ରାୟଗଡ଼। ଜିଲ୍ଲାର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଳ ମାଳ ଇଟାଭାଟି

16/05/2018 at 12:12 AM

ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ମ।ଣ କାର୍ଯୟପାଇଁ ଇଟାର ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରମୁଖ । ଏଥତ୍ପାଇଁ ବେଆଇନ ଇଟା କାରବାର ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ଚାଲିଛି । ସମଗ୍ର ରାୟଗଡ଼। ଜିଲ୍ଲାରେ 3000 ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ର୍ବ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ 500 ମିଟର, ଜଳ ଉତ୍ସଠାରୁ 750 ମିଟର ଏବଂ ଜନବସତି ଠାରୁ 1000 ମିଟର ଦୂରରେ ଇଟାଭାଟି ନିର୍ମ।ଣର ନିୟମ ରହିଛି । ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ଇଟାଭାଟି ନିର୍ମ।ଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ହଲେ ଏହିସବୁ ନିୟମ କାନୁନକୁ ଆଖିଠାର କରି ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବେ ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଇଟାଭାଟି ଗୁଡ଼କି ଗଢ଼ି ଉଠିଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ରାୟଗଡ଼। ଉପଖଣ୍ଡରେ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟିର ମାତ୍ରା ସର୍ବ।ଧତ୍କ। ରାୟଗଡ଼। ସହର ସମେତ ବିରନାରାୟଣପୁର, ସିରିଗୁଡ଼।, ବାରିଝୋଲା, ପିତାମହଲ, ବେଲକଣା, ଅମଲାଭଟ୍ଟା, କଟଲାଗୁଡା, ଜିଲିବାଡି ଭଳି ଜନବସତି ନିକଟରେ ହଜାରେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଇଟାଭାଟି ରହିଛି । ନାଗାବଳି ଓ ଝାବତି ନଦୀ କୂଳରେ ଅନେକ ଇଟାଭାଟି ଗଢ଼ିଉଠି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ନଦୀ କୂଳରେ ଇଟାଭାଟି ରହିବା ଯୋଗୁଁ ଜଳ ପ୍ରଦୁଷିତ ହେଉଛି । ସେହିଭଳି ଇଟାଭାଟିରେ 100 ମିଟର ଉଚ୍ଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଚିମିନି ରହିବାର ମଧ୍ୟ ନିୟମ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ହଲେ ଇଟାଭାଟିରେ ଚିମିନି ଲାଗିଥିବା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । ଅଧତ୍କାଂଶ ଇଟାଭାଟିର ମାଲିକ ପଡ଼େ।ଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର । ଏହି ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ଯୋଗୁଁ ମାଟିର ଉର୍ବରତା କମିବା ସହ ଜଳ ଓ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଉତାପ ମଧ୍ୟ ବେଶ ବଢ଼ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥତ୍ପ୍ରତି ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋଡ଼ର୍ ଲଗାମ ଲଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉନାହିଁ। ଏଭଳିକି ଅନେକ ଇଟା ଭାଟିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ସର୍ବଦା ନଜରକୁ ଆସୁଛି । ଫଳରେ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେବାସହ ରାଜସ୍ବ ମଧ୍ୟ ହାନୀ ହେଉଛି। ବର୍ତମାନ ତାପମାତ୍ରା ଏଭଳି ବୃଦ୍ଧିପାଇଛି ଯେ କେହି ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହାଁନ୍ତି।

Leave a Reply

   Related Posts