Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେବୀ ଓ ମହାନଦୀରେ ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି
  • ||
  • ୧୮ରୁ ଲଘୁଚାପ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀରୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଓଲଟିଲା ବୋଲେରୋ, ୧୩ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୋଲ ଭାଙ୍ଗି ଗାଁରେ ପଶିଲା ପାଣି, ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଅମୃତମଣୋହୀ ଛକରେ ଘାଇ
  • ||
  • ଗୁଣ୍ଡେରପୁର ବ୍ରିଜ୍ ଉପରେ ୩ ଫୁଟ୍ ପାଣି, ସମ୍ବଲପୁର-ସୋନପୁର ବିଛିନ୍ନ
  • ||

ରାୟଗଡ଼। ଜିଲ୍ଲାର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଳ ମାଳ ଇଟାଭାଟି

16/05/2018 at 12:12 AM

ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ମ।ଣ କାର୍ଯୟପାଇଁ ଇଟାର ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରମୁଖ । ଏଥତ୍ପାଇଁ ବେଆଇନ ଇଟା କାରବାର ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ଚାଲିଛି । ସମଗ୍ର ରାୟଗଡ଼। ଜିଲ୍ଲାରେ 3000 ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ର୍ବ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ 500 ମିଟର, ଜଳ ଉତ୍ସଠାରୁ 750 ମିଟର ଏବଂ ଜନବସତି ଠାରୁ 1000 ମିଟର ଦୂରରେ ଇଟାଭାଟି ନିର୍ମ।ଣର ନିୟମ ରହିଛି । ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ଇଟାଭାଟି ନିର୍ମ।ଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ହଲେ ଏହିସବୁ ନିୟମ କାନୁନକୁ ଆଖିଠାର କରି ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବେ ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଇଟାଭାଟି ଗୁଡ଼କି ଗଢ଼ି ଉଠିଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ରାୟଗଡ଼। ଉପଖଣ୍ଡରେ ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟିର ମାତ୍ରା ସର୍ବ।ଧତ୍କ। ରାୟଗଡ଼। ସହର ସମେତ ବିରନାରାୟଣପୁର, ସିରିଗୁଡ଼।, ବାରିଝୋଲା, ପିତାମହଲ, ବେଲକଣା, ଅମଲାଭଟ୍ଟା, କଟଲାଗୁଡା, ଜିଲିବାଡି ଭଳି ଜନବସତି ନିକଟରେ ହଜାରେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଇଟାଭାଟି ରହିଛି । ନାଗାବଳି ଓ ଝାବତି ନଦୀ କୂଳରେ ଅନେକ ଇଟାଭାଟି ଗଢ଼ିଉଠି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ନଦୀ କୂଳରେ ଇଟାଭାଟି ରହିବା ଯୋଗୁଁ ଜଳ ପ୍ରଦୁଷିତ ହେଉଛି । ସେହିଭଳି ଇଟାଭାଟିରେ 100 ମିଟର ଉଚ୍ଚ ବିଶିଷ୍ଟ ଚିମିନି ରହିବାର ମଧ୍ୟ ନିୟମ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ହଲେ ଇଟାଭାଟିରେ ଚିମିନି ଲାଗିଥିବା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । ଅଧତ୍କାଂଶ ଇଟାଭାଟିର ମାଲିକ ପଡ଼େ।ଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର । ଏହି ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି ଯୋଗୁଁ ମାଟିର ଉର୍ବରତା କମିବା ସହ ଜଳ ଓ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢ଼ବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଉତାପ ମଧ୍ୟ ବେଶ ବଢ଼ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏଥତ୍ପ୍ରତି ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋଡ଼ର୍ ଲଗାମ ଲଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉନାହିଁ। ଏଭଳିକି ଅନେକ ଇଟା ଭାଟିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ସର୍ବଦା ନଜରକୁ ଆସୁଛି । ଫଳରେ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେବାସହ ରାଜସ୍ବ ମଧ୍ୟ ହାନୀ ହେଉଛି। ବର୍ତମାନ ତାପମାତ୍ରା ଏଭଳି ବୃଦ୍ଧିପାଇଛି ଯେ କେହି ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁନାହାଁନ୍ତି।

Leave a Reply

   Related Posts