Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦର ଏନ୍.ଓ.ସି ନଥିବା ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ, ଅଭିଭାବକ ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଚିନ୍ତାରେ, ଏବେ କରିବେ କଣ

11/12/2018 at 6:09 PM

ଜୟପୁର୧୧|୧୨:୩ ଦିନ ତଳେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାପରିଷଦ ଏନ୍.ଓ.ସିଥିବା ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକର ତାଲିକାପ୍ରକାଶ କରିଛି।  ଲିଷ୍ଟ ଦେଖି ଜୟପୁରର ବିଭିନ୍ନ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେଛନକା ପଶିଯାଇଛି । କାରଣକିଛି ସ୍କୁଲର ଏନ୍.ଓ.ସିଅଛି, କିନ୍ତୁ ତାଲିକାରେ ନାଁ ନାହିଁ ।  ଆଉ କିଛି  ସ୍କୁଲର ଏନ୍.ଓ.ସିମୂଳରୁ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏଭଳି ସ୍କୁଲରେ ନିଜ ପିଲା ପାଠପଢ଼ୁଥିବାରୁ ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ।

ମର୍ଡନଇଂଲିସ ସ୍କୁଲ । ୨୫ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେବଜୟପୁରରେ ଏହା ଚାଲୁଛି । ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ଶହ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ପାଠପଢୁଛନ୍ତି ଏଠାରେ ।୧୯୯୪ମସିହାରୁ ଏହି ସ୍କୁଲକୁ ଏନ୍.ଓ.ସି ମିଳିଥିବାକର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାବି କରିବା ସହଏ ନେଇ କାଗଜପତ୍ର ବିଦେଖାଉଛନ୍ତି । ହେଲେସ୍କୁଲକୁ ମିଳିଥିବା ଏନ୍.ଓ.ସିରେଏହାର ବୈଧତା ସମୟ ସୀମାକିଛି ଉଲେଖ ନାହିଁ ।ସେପଟେ ୨ ଦିନ ତଳେ ମାଧ୍ୟମିକଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଏନ୍.ଓ.ସି ଥିବା ସ୍କୁଲରତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ହେଲେ ଲିଷ୍ଟରେମଡର୍ଣ୍ଣ ଇଂଲିଶ ସ୍କୁଲର ନାଁ ନାହିଁ । ଆଉ ଏହାକୁନେଇ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପଡିଛନ୍ତି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ।ସେହିପରି ଆଉ ଗୋଟିଏ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନହେଲା ୪ ବର୍ଷ ତଳେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବାଜାଭିଅର ହାଇସ୍କୁଲ । ଏହିସ୍କୁଲକୁ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏନ୍.ଓ.ସି ୫ବର୍ଷ ପାଇଁ ମିଳିଛି ।  ନବମ ଓ ଦଶମଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଏନ୍.ଓ.ସି ମିଳିନାହିଁ ।କେବଳ ଏହି ୨ଟି ସ୍କୁଲନୁହଁ, ଅଧିକାଂଶ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲର ଏପରି ଅବସ୍ଥା । 

କେବଳ ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍କୁଲ ନୁହଁ । ସହର ଉପକଣ୍ଠ ସହ ସାରା କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଖୋଲିଛି  ମାଳ ମାଳ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲ । ହେଲେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ତରଫରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ  ଜିଲ୍ଲାର କେବଳ ୧୦ଟି ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲର ଏନ୍.ଓ.ସି ରହିଛି । ଆଉ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ । ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଏନ୍.ଓ.ସି କୁ କଡାକଡି ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବା ସହ ପ୍ରତି ସ୍କୁଲ ନିଜ କାନ୍ଥରେ ଏହି ଏନ୍.ଓ.ସି କୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଅଭିଭାବକ । ଫଲରେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କ  ନାମ ଲେଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍କୁଲର ଏନ.ଓ.ସି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅଭିଭାବକ ଜାଣି ପାରିବେ ।ଗୋଟିଏ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ଏନ୍.ଓ.ସି ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ ।  ଯେଉଁ ସ୍କୁଲର ଏନଓସି ନାହିଁ , କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏଥିପାଇଁ ତୁରନ୍ତ  ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜୟପୁର ବ୍ଳକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ।

   Related Posts