Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ବଦଳୁନି ତାଲିବାନର ପ୍ରକୃତି : ପୂର୍ବତନ ସୈନିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ହଜାରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ୧୩ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

5/10/2021 at 2:43 PM

କାବୁଲ ୦୫/୧୦: ଏମନେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କହିଛି ଯେ ତାଲିବାନ ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ ୧୩ଟି ହଜାରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୈନିକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଯେଉଁମାନେ ବିଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ତାଲିବାନ କାବୁଲକୁ ଦଖଲ କରିବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୩୦ ରେ ଦିନକୁଣ୍ଡି ପ୍ରଦେଶର କାହୋର ଗ୍ରାମରେ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା । ପୀଡିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ସଦସ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ନାଗରିକ ଥିଲେ । ଜଣେ ୧୭ ବର୍ଷର ବାଳିକା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଥାଉକି, ହଜାରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ରୁହନ୍ତି ।

ହଜାରା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୪୦ ଲକ୍ଷ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଆମ୍ବେଦକର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଆଗ୍ନେସ କଲାମାର୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଜାରାର ଅମାନୁଷିକ ମୃତ୍ୟୁ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଯେ ତାଲିବାନ ପୁନର୍ବାର ପୂର୍ବ ଶାସନ କାଳରେ କରିଥିବା ସମାନ ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧ କରୁଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲିବାନ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି କିମ୍ବା ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇନାହିଁ ।

ଆମାଜନ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଦିନକୁଣ୍ଡି ପାଇଁ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ସାଦିକୁଲ୍ଲା ଆବେଦ କୌଣସି ହତ୍ୟାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ତାଲିବାନ ସଦସ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲିବାନ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି କିମ୍ବା ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇନାହିଁ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନ ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ ରେ ଦିନକୁଣ୍ଡି ପ୍ରଦେଶକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆନୁମାନିକ ୩୪ ପୂର୍ବତନ ସେବାୟତ ଖିଦିର ଜିଲ୍ଲାରେ ସୁରକ୍ଷା ଲୋଡିଥିଲେ । ସରକାରୀ ସୈନ୍ୟ ଉପକରଣ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଥିବା ସୈନିକମାନେ ତାଲିବାନ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ଅଗଷ୍ଟ ୩୦ ରେ, ପ୍ରାୟ ୩୦୦ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଡାହାନି କୁଲ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ କନଭେନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସୁରକ୍ଷା ବଳର ସଦସ୍ୟମାନେ ରହୁଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଥିଲେ ।

ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଛାଡିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସେମାନଙ୍କୁ କାବୁ କରି ଭିଡ଼ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ମାସୁମା ନାମକ ଜଣେ ୧୭ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା । ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ପରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋଗ୍ରାଫ ଏବଂ ଭିଡିଓ ପ୍ରମାଣ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ବୋଲି ଆମ୍ବେଦକର କହିଛି।

   Related Posts