Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସତ ମାନିଲା ଚୀନ,ଗଲଓ୍ବାନ ସଂଘର୍ଷରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଚୀନ ସୈନିକ

18/09/2020 at 10:49 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୦୯: ମେ ମାସ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଚୀନ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି। ଚୀନ ବାସ୍ତବିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାରୁ ଏହାର ଜବାବ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନା ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଚୀନ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସତ ମାନିଛି। ସେ ସ୍ବୀକାର କରିଛି ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟି ସଂଘର୍ଷରେ କେବଳ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ନୁହନ୍ତି ବରଂ ଚୀନ ସେନାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ଏହି କଥାକୁ ଆଦୌ ସ୍ବୀକାର କରୁ ନ ଥିଲା।

ଚୀନ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଳୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ସମ୍ପାଦକ ମାନିଛନ୍ତି ଯେ ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟି ସଂଘର୍ଷରେ ଚୀନ ସେନାଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଓ କେତେଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ହୁ ଶିଜିନ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହଙ୍କ ଏକ ବୟାନକୁ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଗଲଓ୍ବାନ ଘାଟିରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନଙ୍କ ଠାରୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଚୀନ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାରତ ସେଦିନ ଚୀନର କୌଣସି ସୈନିକଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ନ ଥିବା ବେଳେ ଚୀନ କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କାମ କରିଥିଲା।

ଶିଜିନ୍ ଟ୍ବିଟ୍ ସହିତ ଗୋଟିଏ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସର୍ଟ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ରାଜନାଥ ସିଂହ କହିଥିଲେ ଗଲଓ୍ବାନ ସଂଘର୍ଷ ​‌ବେଳେ ଯଦିଓ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଶହିଦ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଚୀନ ସେନାଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା ।

ସେହିପରି ରାଜନାଥ ସିଂହ ଗତାକାଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମା ବିବାଦରେ ମତ ରଖିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚାଲେଞ୍ଜକୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଶାନ୍ତିପୂଣ୍ର୍ଣ ତରିକାରେ କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଚୀନ ସବୁ​‌ବେଳେ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

   Related Posts