Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୪୫୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ, କିନ୍ତୁ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିରେ ଲାଗୁନି ରୋକ୍‌
  • ||
  • କମ୍ବିଂ ବେଳେ ଏସ୍‌ଓଜି ଯବାନ-ମାଓବାଦୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ମାଓବାଦୀ ମୃତ !
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଡାକ ଘରେ ଚାଲିଥିଲା ଭୋଜି ଭାତର ଆୟୋଜନ, ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ତଣ୍ଡ ଗଣିଲେ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ପୋଖରୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଖସିଗଲା ଗୋଡ, ଚାଲିଗଲା ନାବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବେଆଇନ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ, ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ଦାବିରେ ୨ଟି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୈନିକ ଲକ୍ଷେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର – ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଡିଶାର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି କରୋନାର ଟ୍ରିପଲ ମ୍ୟୁଣ୍ଟାଣ୍ଟ – ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଅଥବା ବାତିଲ୍ ଦାବିରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||

ନର୍ସ ହୋଇ ଗରୀବଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ ପାଲିନୀ, ପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବିକୁଛନ୍ତି ଚଣା

3/03/2021 at 12:33 PM

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ୦୩/୦୩: ନର୍ସ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ୧୨ବର୍ଷୀୟା ପାଲିନୀ କୁମାରୀ ନିଜର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ସହ ରାସ୍ତା କଡରେ ଚଣା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ପାଲିନୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ବଡ ହୋଇ ଗରିବଙ୍କ ସେବା କରିବା । ଯାହା ପାଇଁ ସେ ଖୁବ୍ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି ।

PunjabKesari

ଝାଡଖଣ୍ଡର ସିମଡେଗା ର ପାଲିନୀ କୁମାରୀଙ୍କ ଏକ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଚଣା ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି । ପାଲିନୀଙ୍କ ଦେଢ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପାଲିନୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ସଂଘର୍ଷ କରି ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟ ଚଣା ବିକ୍ରି କରି ପେଟ ପୋଷୁଛନ୍ତି । ପାଲିନୀ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଦିନ ତାଙ୍କର ବିକ୍ରି ହୋଇ ନଥାଏ ସେଦିନ ତାଙ୍କୁ ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଯଦି ତାଙ୍କ ପିତା ଜୀବିତ ଥାଆନ୍ତେ, ହୁଏତ ତାଙ୍କ ମା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ପଡି ନଥାନ୍ତା ।

PunjabKesari

ପାଲିନୀ ସକାଳେ ପ୍ରଥମେ ସ୍କୁଲକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଘରକୁ ଆସି ଚଣା ବିକ୍ରି କରଥାନ୍ତି । ସେ ଲାଇନ୍ କନଭେଣ୍ଟ୍ ଶ୍ୟାମଟୋଲିରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି  କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ନର୍ସ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ନାହିଁ ।  ପାଲିନୀ ଷଷ୍ଠରେ ୭୫% ମାର୍କ ରଖି ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ଅଭାବ କାରଣରୁ ପାଲିନୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ମରିଯାଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ କାହାଣୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବାହାରିଲା ହେବା ପରେ, ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ହାତ ଆଗକୁ ଆସିଛି ।

Image

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ଗୌତମ ଆଦାନୀ ପାଲିନୀଙ୍କ ପାଠପଢାର ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉଠାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ । ଆଦାନୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ‘ଏକ ଛୋଟ ଝିଅର ଏତେ ବଡ଼ ଧାରଣା ।  ପୀଲନୀର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ  ଗ୍ରହଣ କରିବା ମୋ ପାଇଁ ସୌଭାଗ୍ୟ ହେବ । ଏହି ଝିଅ ସଶକ୍ତ ଭାରତର ଆଶା ଭରସା । ସେମାନଙ୍କୁ ସୁନ୍ଦର ଭବିଷ୍ୟତ ଦେବା ଆମ ମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ।’ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ପାଲିନୀଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨୫ ହଜାର ଦେବାକୁ କହିଛି ।

PunjabKesari

ଝାଡଖଣ୍ଡର ସିଏମ୍ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ପାଲିନୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରଙ୍ଗଟା ଗ୍ରୁପ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମଧ୍ୟ ପାଲିନୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଜିଲ୍ଲାର ଡେପୁଟି କମିଶନର ସୁଶାନ୍ତ ଗୌରବ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଅବସ୍ଥା ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଟିମ୍ ପଠାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts