Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଦେବ ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ବିରଳ ରଥ

28/06/2018 at 10:06 PM

ଦେବ ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଭକ୍ତ ଭାବ ବିହ୍ବଳ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଧ୍ବନିରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇପଡିଛି ଗାଆଁ ଠାରୁ ସହର ସବୁଠି। ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ମାହୋଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ହେଲେ ଟିକେ ଭିନ୍ନ ଧରଣର। ଆଜିର ପବିତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ସହରର ଶ୍ରୀରାମନଗର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ପରିସରରେ ଯୁଦ୍ରତମ ରଥ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ୪୫ଟି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ଏହି ରଥକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ହର ଗୋବିନ୍ଦ ମହାରଣା। ଏହି ରଥ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଦୀର୍ଘ ୬ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଛି। ରଥର ଉଚ୍ଚତା ୩୧ ଇଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓସାର ୧୬ ଇଞ୍ଚ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଗୋଟାଗୁଆ, ଡାଲ୍‌ଚିନି, ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ,ଧାନ, ପାନମହୁରୀ, ହଳଦୀ,କେଶର, ନିମ ପତ୍ର, ତୁଳସୀ, ମୁଗ, ଚାଉଳ,କୋଳଥ, ଧଳାରାଶି ପ୍ରମୁଖ ୪୫ଟି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ହର ଗୋବିନ୍ଦ ମହାରଣା। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାନରେ ଦଧିନଉତି ତିଆରି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରାମାନୁଜ ଚିହ୍ନ କେଶର ଦ୍ବାରା, ପତିତପାବନ ବାନା ତୁଳସୀ କାଠରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ମକା ମଞ୍ଡି ଦ୍ବାରା ୧୬ଗୋଟି ଚକ, ଆଖୁ ଦଣ୍ଡା ଦ୍ବାରା ୮ ଗୋଟି ଅଖ, ପ୍ରଥମ ପୀଠ ୫୦୦ ଗୋଟା ହଳଦୀ, ଦ୍ବତିୀୟ ପୀଠ ୧୦୮ ଗୋଟା ହଳଦୀ, ସାରଥୀ କାଠ ଝୁଣାରେ, ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ନିମ୍ନ ପୀଠ ୩ଟି ରକ୍ତ ଚନ୍ଦନ କାଠ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ହର ଗୋବିନ୍ଦ ମହାରଣା। ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ବ ବିରି ଡାଲି, କୋଳଥ, ଧଳାରାଶି, ମାଣ୍ଡିଆରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଛ ପାର୍ଶ୍ବ ପିସ୍ତାବାଦାମ୍, ଝୁଡୁଙ୍ଗ, କାନ୍ଦୁଲ ଡାଲି, ଧନିଆ, କଳାଜିରା,ପାନମହୁରୀ, ଗହମ ପ୍ରମୁଖ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଘରେ ଟି.ଭି ଦେଖିବା ସମୟରେ ପାଠ ପଢାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହେବାରୁ ପୁଅ ବାପାଙ୍କୁ ଟି.ଭି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଟି.ଭି ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ସେ ସମୟରେ କଣ କରିବି ଭାବି ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ରଥ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ମନରେ ଭାବି ଥିଲି। ତାପରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ରଥକୁ ଦେଖିବାକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଜମିଥିଲା।

   Related Posts