Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||

ଚୀନ୍‌ରେ ଖୋଲିଲା ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ର, ବିମାନରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଲେ ଯାତ୍ରୀ, ଉହାନରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି

28/03/2020 at 10:50 AM

ବେଜିଂ ୨୮/୦୩ : ଚୀନ୍ କରୋନା ବିପଦରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ହୁବେଇ ପ୍ରଦେଶର ଉହାନ ସହରରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା କରୋନା | ଶନିବାର ଠାରୁ ସବ-ୱେ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଦୋକାନ ବଜାର ଖୋଲିଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ବାହାରକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି | ୯ ସପ୍ତାହ ପରେ ହୁବେଇରୁ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ଉଠାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବଡ କମ୍ପାନୀ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ସମଗ୍ର ଚୀନରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ବଡ କମ୍ପାନୀରେ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ତଥାପି, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି | ଚୀନର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିଛି | ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଷ୍ଟୋର ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ଜନସମାଗମ ହେଉଛି। ରେସ୍ତୋରାଁ, ହୋଟେଲ, ପାର୍କ ଏବଂ ଜିମରେ ଜୀବନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି |

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସାଂଘାଇର ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସିନେମା ହଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଚୀନର ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବ୍ୟୁରୋ ସିନେମା ହଲ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି କାରଣ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଅପରପକ୍ଷରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପୁନର୍ବାର ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ଭିସା କିମ୍ବା ବାସିନ୍ଦା ଅନୁମତି ଅଛି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଆବେଦନ କରିବେ | କାରଣ ନିକଟରେ ଚୀନ ଫେରିଥିବା ୫୦୦ ଜଣଙ୍କର ପଜିଟିଭ ବାହାରିଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 90 ପ୍ରତିଶତ ଚୀନ  ନାଗରିକ।

ଚୀନରେ ପୁଣି ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି  | ମାର୍ଚ୍ଚ ୯ ତାରିଖରେ କ୍ବିଗହ୍ୱାଇ ପ୍ରୋଭିନ୍ସରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଥମେ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଏହି ସିରିଜ୍ ଜାରି ରହିଛି | ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରବେଶ ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ସୁରକ୍ଷା ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଛି | କେତେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଦୈନିକ ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଏୟାରଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଆସୋସିଏସନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜାନୁଆରୀ ୨୩ ତାରିଖରେ ଉହାନରେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଶିଳ୍ପରେ ସର୍ବାଧିକ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟଭାଗରେ ୫ ଲକ୍ଷ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଲୋଡ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ୪୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି | ଅର୍ଥାତ୍ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାତ୍ରୀ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛନ୍ତି | ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ତାରିଖରୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ କୌଣସି ଦେଶକୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ବିମାନ ଆସିବ |

ଚୀନରେ ହେଲ୍ଥ  ଆପ୍ ବିନା କେହି ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ମଲ୍ କିମ୍ବା ଦୋକାନ କିମ୍ବା ଅଫିସ୍, QR କୋଡ୍ ଆପରେ ସ୍କାନ୍ ନ ହେବା ଯାଏଁ ପ୍ରବେଶ ମିଳିବ ନାହିଁ | ଟ୍ରେନ୍, ଟ୍ୟାକ୍ସି, ବସରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିନା ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ହେଲେ ଆପରେ ଏକ ଚେତାବନୀ ଆସିବ |

   Related Posts