Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଏବେ ପିଆଜ କାଟିଲେ ନୁହଁ, କିଣଲେ ବୋହୁଛି ଲୁହ

25/08/2019 at 4:37 PM

ବାଲେଶ୍ୱର/ଭଦ୍ରକ୨୫।୮- ପିଆଜ ହାଟରେ ତାତି । ହଠାତ୍ ବଢିଛି ପିଆଜ ଦର । କେବଳ ଦାମ ବଢିନି, ମାର୍କେଟରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପିଆଜ ମହଜୁଦ ନାହିଁ । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ପିଆଜର ଅଭାବି ବିକ୍ରି ଦେଖା ଦେଇଛି । କିଲୋ ପିଛା ପିଆଜ ୩୫ ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । କେବଳ ଭଦ୍ରକ କାହିଁକି ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାରେ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସମାନ ସ୍ଥିତି ।

ପିଆଜରେ ହାତ ମାରି ହେଉନି । କାହିଁକିନା ଆକାଶ ଛୁଆଁ ପିହୋଇଛି ପିଆଜ ଦର । ହୁ ହୁ ହୋଇ ଦର ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପକେଟ୍ ଉପରେ ସିଧା ମାଡ଼ ବାଜୁଛି ।  ଗତ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପିଆଜ ଦର ୩୫ ଟଙ୍କା ଟପିଲାଣି । ଏହି ଦର ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ିବ । ପିଆଜ ଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଚେଷ୍ଟା କରୁ ନଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।  ଗଲା ସପ୍ତାହରେ ୨୦ରୁ ୨୨ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଥିବା ପିଆଜ ଦର ହଠାତ ୩୫ ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଦର ବଢୁଥିବାରୁ ଲୋକେ ଆବଶ୍ୟକୀୟଠାରୁ କମ ପିଆଜ କିଣୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବ୍ୟବସାୟୀ କହୁଛନ୍ତି ନାସିକରେ ବନ୍ୟା  ଯୋଗୁଁ ପିଆଜ ଆସି ପାରୁ ନାହିଁ ।

ସେପଟେ ବାଲେଶ୍ବରରେ ବି ବେଲଗାମ ହୋଇଛି ପିଆଜ ଦର ।  ଗତ ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପିଆଜ ଦର ୨ ଗୁଣା ହୋଇଛି ।ଯାହା ଖାଉଟିଙ୍କ ବୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାର କରାଣ ହୋଇଛି । ବାଲେଶ୍ବରର ବିଭିନ୍ନ ମାର୍କେଟରେ ଚଢା ଦରରେ ପିଆଜ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ପିଆଜ ଦର କିଲୋ ପ୍ରତି ୩୫ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ  ଆନ୍ଧ୍ର କର୍ଣ୍ଣୋଲ ଓ ବାଙ୍ଗାଲୁରରେ ପିଆଜ ଉତ୍ପାଦନ ସ୍ବଳ୍ପ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନାସିକ୍ ରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ପିଆଜ ଆମଦାନୀ କମ୍ ରହିଛି ।ଯାହା ଫଳରେ ଏପରି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଆଗରୁ ପିଆଜକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଲୁହ ଗଢ଼ାଇଥିଲେ ଏବେ ଗ୍ରାହକ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ  ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର କୋମାରେ ଥିବା ବେଳେ ପିଆଜର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଚାଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

   Related Posts