Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ଅଧିକ ପାଣି ପିଇଲେ କମିବ ଓଜନ: କିନ୍ତୁ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରିବା ଜରୁରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ପିଇବେ ପାଣି…

26/06/2021 at 5:59 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର ୨୬।୦୬: ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ଅନୀୟମିତତା କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକମାନଙ୍କର ମେଦ ବୃଦ୍ଧିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି | ଏହା ସହ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଚର୍ବି ଶରୀର ଗଠନ ତଥା ଲୁକ୍ କୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ | ମେଦବହୁଳତା ମଧ୍ୟ ରୋଗକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ  |ତେବେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ମହିଳା ମାନେ ନିୟମିତ ଯୋଗ ବ୍ୟାୟାମ ସହ ଡାଏଟିଂ କରୁଛନ୍ତି  | ତେବେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଶାରୀରିକ ଓଜନ ବି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ ।

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, କିଭଳି ଭାବରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ  | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଶରୀରରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ…

ଭୋକ ଶକ୍ତି କମାଇବା

ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ଭୋକ ଲାଗିବା ଦ୍ବାରା ଖାଦ୍ୟ ଖୋଜିଥାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କି ଆପଣ ଭୋକିଲା ଅଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ପାଣି ପିଇ ମଧ୍ୟ କାମ କରିପାରିବେ | ହଁ, ପାନୀୟ ଜଳ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରେ | ଏହା ସହିତ, ଏହା ଭୋକ ଶକ୍ତିକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ସେଥିପାଇଁ ଭୋକିଲା ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମେ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ତାପରେ ଜାଣି ପାରିବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗୁଛି କି ନାହିଁ | ଜଳ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଏକ ସଙ୍କେତ ମିଳିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ସବୁବେଳେ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା ଓଜନର କ୍ଷମତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ପାନୀୟ ଜଳ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ତ୍ବରାନିତ କରିଥାଏ

ଜଳ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରି ରଖେ ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ତ୍ବରାନିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କିମ୍ବା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ| ୨୦୧୩ ରେ, ୫୦ଜଣ ଝିଅଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଓଜନ ହେତୁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ଝିଅମାନେ ଜଳଖିଆ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଏବଂ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ୨କପ୍ ପାଣି ପିଇଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଆମେ ପାଣି ପିଇଥାଉ ସେତେବେଳେ ଆମ ଶରୀରରେ ଉତ୍ତାପ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ | ଶରୀରରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ଏହି ଉପାୟରେ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଅତ୍ୟଧିକ ତରଳ କ୍ୟାଲୋରୀ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

କୌଣସି ମିଠା ଜାତୀୟ ପାଣି ପିଇବା ବଦଳରେ ପାଣି ପିଇବା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | ଏଥିରେ ଥିବା କ୍ୟାଲୋରୀ ପରିମାଣ ଶୂନ୍ୟ ସହିତ ସମାନ | ତେଣୁ, ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣ ଚିନି ସମୃଦ୍ଧ ଶକ୍ତି ପାନୀୟ ବଦଳରେ ଜଳ ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଶରୀର ଭିତରକୁ ସଫା କରିଥାଏ ଏବଂ କେତେକ ବର୍ଯ୍ୟ ମଇଳା ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହିପରି, ଏହା ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ପାନୀୟ ଜଳର ଉପକାର

ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମୟରେ ଶରୀର ଅଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଜଳ ସୋଡିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ସହିତ ଶରୀରରେ ଥିବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ଗୁଡିକୁ ଦ୍ରବଣ କରି ଶରୀରରେ ପ୍ରଭାହିତ କରେ | ଯଦି ଶରୀରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ସନ୍ତୁଳନ ଥାଏ, ତେବେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଏ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ଶରୀରରୁ ଅନେକ ଝାଳ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଆବଶ୍ୟକ ପଦାର୍ଥ ଶରୀରରୁ ବାହାରିପାରେ | ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଏହା ଶରୀରରେ ଜଳ ସହିତ ରକ୍ତ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ପ୍ରତିଦିନ ଏତିକି ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ

ସାଧାରଣତ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୬ ରୁ ୮ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ | କିନ୍ତୁ ତାହା ଭୁଲ ଅଟେ କାରଣ ସମସ୍ତେ ସେମାନଙ୍କର ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସ୍ତର ଉପରେ ଆଧାର କରି ଜଳ ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳାମାନେ ଦିନରେ ୧୧ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ଏବଂ ପୁରୁଷମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ନିଜର ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ ଦ୍ବାରା ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ |

   Related Posts